Top Story
Image Credit: GEPA

Wednesday marked the final day of South American Cup (SAC) racing at La Parva, Chile. Men and women competed in super-G, and competiton–particularly on the men’s side–was intense with a 6-point penalty.

German athlete Thomas Dressen walked away with the win. His time of 1:09.08 put him just 0.04 seconds ahead of Slovenia’s Klemen Kosi. Guillermo Fayed of France rounded out the podium in third place, 0.31 seconds away from the win. Thomas Biesemeyer of the U.S. Ski Team was the top American in eighth place, 0.53 seconds off of Dressen’s pace.

On the women’s side, Ester Ledecka of the Czech Republic continued her winning streak from the downhill races. She took the victory with a final time of 1:11.32, ahead of the rest of the field by over two seconds. Chile’s Noelle Barahona came in second place with a time of 1:13.38. Third place went to Macarena Simari Birkner of Argentina, 3.51 seconds away from the win. Canadian Beatrix Lever was the top North American athlete in fifth place.

South American Cup racing continues in Chapelco, Argentina on Sept. 10-12.


Official Men’s Results

Rank Bib FIS Code Name Year Nation Total Time Diff. FIS Points SAC Points
 1  4  202535 DRESSEN Thomas 1993 GER  1:09.08  6.00  100.00
 2  2  561217 KOSI Klemen 1991 SLO  1:09.12  +0.04  6.63  80.00
 3  44  192932 FAYED Guillermo 1985 FRA  1:09.39  +0.31  10.85  60.00
 4  10  170131 FAARUP Christoffer 1992 DEN  1:09.42  +0.34  11.32  50.00
 5  3  202059 FERSTL Josef 1988 GER  1:09.51  +0.43  12.72  45.00
 6  6  200379 SANDER Andreas 1989 GER  1:09.57  +0.49  13.66  40.00
 7  5  561255 CATER Martin 1992 SLO  1:09.60  +0.52  14.13  36.00
 8  12  531452 BIESEMEYER Thomas 1989 USA  1:09.61  +0.53  14.29  32.00
 9  7  110324 VON APPEN Henrik 1994 CHI  1:09.62  +0.54  14.44  29.00
 10  11  561214 DEBELAK Tilen 1991 SLO  1:09.66  +0.58  15.07  26.00
 11  24  194190 ROGER Brice 1990 FRA  1:09.72  +0.64  16.01  24.00
 12  22  501987 MONSEN Felix 1994 SWE  1:09.74  +0.66  16.32  22.00
 13  31  6291029 BATTILANI Henri 1994 ITA  1:09.88  +0.80  18.51  20.00
 14  34  221117 GOWER Jack 1994 GBR  1:09.90  +0.82  18.82  18.00
 15  23  194368 RAFFORT Nicolas 1991 FRA  1:10.01  +0.93  20.54  16.00
 16  27  191964 POISSON David 1982 FRA  1:10.13  +1.05  22.42  15.00
 17  8  380292 ZRNCIC DIM Natko 1986 CRO  1:10.18  +1.10  23.20  14.00
 18  35  202525 SCHMID Manuel 1993 GER  1:10.27  +1.19  24.60  13.00
 19  21  6290845 BOSCA Guglielmo 1993 ITA  1:10.35  +1.27  25.86  12.00
 19  14  150743 BERNDT Ondrej 1988 CZE  1:10.35  +1.27  25.86  12.00
 21  13  310426 VUKICEVIC Marko 1992 SRB  1:10.36  +1.28  26.01  10.00
 22  17  530939 WEIBRECHT Andrew 1986 USA  1:10.38  +1.30  26.32  9.00
 23  30  502004 KOELL Alexander 1990 SWE  1:10.40  +1.32  26.64  8.00
 24  1  561310 HROBAT Miha 1995 SLO  1:10.45  +1.37  27.42  7.00
 25  32  180570 ROMAR Andreas 1989 FIN  1:10.46  +1.38  27.57  6.00
 26  15  481730 KUZNETSOV Ivan 1996 RUS  1:10.47  +1.39  27.73  5.00
 27  33  6290540 DE VETTORI Matteo 1993 ITA  1:10.69  +1.61  31.17  4.00
 28  36  20324 OLIVERAS Marc 1991 AND  1:10.82  +1.74  33.20  3.00
 29  26  292514 HEEL Werner 1982 ITA  1:10.85  +1.77  33.67  2.00
 30  37  6291625 SCHIEDER Florian 1995 ITA  1:10.90  +1.82  34.45  1.00
 31  39  930024 MAPLE Wiley 1990 USA  1:10.91  +1.83  34.61
 32  55  202451 STRASSER Linus 1992 GER  1:10.98  +1.90  35.70
 33  25  20398 VERDU Joan 1995 AND  1:11.10  +2.02  37.58
 34  20  110383 VON APPEN Sven 1997 CHI  1:11.14  +2.06  38.21
 35  19  151215 FOREJTEK Filip 1997 CZE  1:11.24  +2.16  39.77
 36  43  561360 KRALJ Zan 1997 SLO  1:11.56  +2.48  44.77
 37  42  502207 PLATTER Filip 1997 SWE  1:11.67  +2.59  46.49
 38  45  502210 MONSEN Zack 1997 SWE  1:11.88  +2.80  49.78
 39  28  151238 ZABYSTRAN Jan 1998 CZE  1:11.90  +2.82  50.09
 40  29  30149 SIMARI BIRKNER Cristian Javier 1980 ARG  1:11.93  +2.85  50.56
 41  60  6190551 DE GALBERT Antoine 1998 FRA  1:11.94  +2.86  50.71
 42  47  20413 VARGAS BOURGUET Matias 1996 AND  1:11.95  +2.87  50.87
 43  46  561329 SENCAR Dusan 1996 SLO  1:11.98  +2.90  51.34
 44  48  670037 ZAKURDAEV Igor 1987 KAZ  1:12.16  +3.08  54.15
 45  18  110409 HORWITZ Kai 1998 CHI  1:12.33  +3.25  56.81
 46  16  30266 GASTALDI Sebastiano 1991 ARG  1:12.47  +3.39  59.00
 47  59  54106 BREITFUSS KAMMERLANDER Simon 1992 BOL  1:12.48  +3.40  59.16
 47  50  194813 DELOR Emilien 1994 FRA  1:12.48  +3.40  59.16
 49  41  6190203 ARENE Martin 1996 FRA  1:12.68  +3.60  62.28
 50  52  460071 ACHIRILOAIE Ioan Valeriu 1990 ROU  1:12.70  +3.62  62.60
 51  58  151237 KLINSKY Tomas 1998 CZE  1:12.91  +3.83  65.88
 52  65  203002 BURKHART Max 2000 GER  1:13.07  +3.99  68.38
 53  61  80077 MACEDO Michel 1998 BRA  1:13.17  +4.09  69.94
 54  56  320323 KIM Seul-kyung 1991 KOR  1:13.24  +4.16  71.04
 55  40  103857 ST-GERMAIN William 1992 CAN  1:13.25  +4.17  71.19
 56  62  690694 KOVBASNYUK Ivan 1993 UKR  1:13.32  +4.24  72.29
 57  70  110350 FIGUEROA Andres 1996 CHI  1:13.43  +4.35  74.01
 58  64  320370 LEE Dong-geun 1994 KOR  1:13.54  +4.46  75.73
 59  69  104723 GONEAU William 1999 CAN  1:13.93  +4.85  81.83
 60  72  30388 BIRKNER DE MIGUEL Tomas 1997 ARG  1:13.98  +4.90  82.61
 61  57  320391 KIM Dong-woo 1995 KOR  1:13.99  +4.91  82.76
 62  91  110449 HOLSCHER Diego 2001 CHI  1:14.07  +4.99  84.01
 63  73  6532137 BIRKNER Alexander 1998 USA  1:14.11  +5.03  84.64
 63  54  6190217 PICCARD Daron 1996 FRA  1:14.11  +5.03  84.64
 65  71  670082 DANOV Sergey 1997 KAZ  1:14.22  +5.14  86.36
 66  53  6532223 CAIN Cameron 1998 USA  1:14.23  +5.15  86.52
 67  75  104900 MARLER Aidan 2000 CAN  1:14.43  +5.35  89.64
 68  49  320290 KIM Hyeon-tae 1990 KOR  1:14.58  +5.50  91.99
 69  74  104727 VITTECOQ Justin 1999 CAN  1:14.69  +5.61  93.71
 70  67  30422 VALLECILLO Juan Pablo 1999 ARG  1:14.82  +5.74  95.74
 71  85  110434 SIGNE Valentin 2000 CHI  1:14.92  +5.84  97.30
 72  63  104487 FORTIN Alexandre 1997 CAN  1:15.19  +6.11  101.52
 73  68  60273 LAHAYE Eric 1999 BEL  1:15.42  +6.34  105.12
 74  76  30431 BEGINO Juan Cruz 2000 ARG  1:15.44  +6.36  105.43
 75  89  110420 LEON Diego 1999 CHI  1:15.48  +6.40  106.06
 76  79  110418 CARACCI Juan Agustin 1999 CHI  1:15.72  +6.64  109.81
 77  81  104873 SENECAL Marc-Eugene 2000 CAN  1:15.81  +6.73  111.22
 78  82  104868 ALARIE Charles-Antoine 2000 CAN  1:16.22  +7.14  117.63
 79  78  104724 LALIBERTE Joe 1999 CAN  1:16.24  +7.16  117.94
 80  77  104720 MATHIEU Benjamin 1999 CAN  1:17.19  +8.11  132.79
 81  84  6532588 WOLD Keegan 2000 USA  1:17.27  +8.19  134.04
 82  86  110430 CASTRO Mateo 2000 CHI  1:17.70  +8.62  140.77
 83  83  40657 MCKENZIE Angus 2000 AUS  1:18.56  +9.48  154.21
 84  88  110388 VENEZIAN Lorenzo 1997 CHI  1:18.58  +9.50  154.52
 85  92  110448 ALLENDES Benjamin 2001 CHI  1:18.80  +9.72  157.96
 86  87  110408 CLARO Antonio 1998 CHI  1:19.86  +10.78  174.54
Did not finish 1st run
 90  110437 VENEZIAN Max 2000 CHI
 80  110429 SCHILKRUT Ian 2000 CHI
 66  104615 PHILLIPS Jordan 1998 CAN
 38  502230 SUNDIN Olle 1997 SWE
Disqualified 1st run
 51  561397 NARALOCNIK Nejc 1999 SLO
Did not start 1st run
 9  202345 SCHWAIGER Dominik 1991 GER

Official Women’s Results

Rank Bib FIS Code Name Year Nation Total Time Diff. FIS Points SAC Points
 1  6  155763 LEDECKA Ester 1995 CZE  1:11.32  16.06  100.00
 2  8  115115 BARAHONA Noelle 1990 CHI  1:13.48  +2.16  48.77  80.00
 3  7  35089 SIMARI BIRKNER Macarena 1984 ARG  1:14.83  +3.51  69.21  60.00
 4  20  485631 YAKOVISHINA Elena 1992 RUS  1:14.84  +3.52  69.36  50.00
 5  19  107762 LEVER Beatrix 1998 CAN  1:15.25  +3.93  75.57  45.00
 6  27  225572 BROWN Cara 1994 GBR  1:15.36  +4.04  77.24  40.00
 7  10  35079 SIMARI BIRKNER Maria Belen 1982 ARG  1:15.64  +4.32  81.48  36.00
 8  11  35243 VALLE Abril Iriel 1999 ARG  1:16.20  +4.88  89.96  32.00
 9  2  25196 HINTERREITNER Sissi 1997 AND  1:16.23  +4.91  90.41  29.00
 10  13  496055 PAU Nuria 1994 ESP  1:17.01  +5.69  102.22  26.00
 11  5  35156 BANCORA Salome 1993 ARG  1:17.62  +6.30  111.46  0.00
 12  30  307878 KUMONO Chelsea 1999 JPN  1:17.73  +6.41  113.13  0.00
 12  24  695108 KNYSH Olha 1995 UKR  1:17.73  +6.41  113.13  0.00
 14  22  695101 TIKUN Tetyana 1994 UKR  1:18.19  +6.87  120.09  0.00
 15  31  945000 CLERC Mialitiana 2001 MAD  1:18.51  +7.19  124.94  0.00
 16  17  35240 KUIPERS Malena 1999 ARG  1:18.80  +7.48  129.33  0.00
 17  12  35131 GASTALDI Nicol 1990 ARG  1:18.86  +7.54  130.24  0.00
 18  23  325106 LEE Hyun-ji 1994 KOR  1:19.02  +7.70  132.66  0.00
 19  28  115209 SILVA Florencia 1998 CHI  1:19.11  +7.79  134.02  0.00
 20  16  197848 ARBEZ Tess 1997 IRL  1:19.27  +7.95  136.45  0.00
 21  18  325091 KIM Seo-hyun 1991 KOR  1:19.48  +8.16  139.63  0.00
 22  21  6536001 DOCTOR Chloe 1998 USA  1:20.07  +8.75  148.56  0.00
 23  14  6536379 MILLER Mallorie 2000 USA  1:20.71  +9.39  158.25  0.00
 24  15  6536330 MCMURTRY Jessica 1999 USA  1:22.41  +11.09  184.00  0.00
Did not finish 1st run
 26  108023 FAUCHER Dorothee 2000 CAN
 25  6536206 ADAMS Casey 1999 USA
 9  6535868 MURER Abigail 1997 USA
 3  35222 BARUZZI FARRIOL Francesca 1998 ARG
 1  197638 CAMPILLO Manon 1995 FRA
Disqualified 1st run
 29  25210 MORENO BECERRA Cande 2000 AND
 4  25194 PALLAS Carmina 1996 AND

 

Article Tags: Top Story

WHAT DO YOU THINK?

comments

SR Staff
-
UP NEXT
Sep 8 2017
Suter suffers hand injury during GS training
The injury required surgery.
LAST UP
Sep 7 2017
Two more Austrians injured in Southern Hemisphere
Julia Gruenwald and Bernadette Lorenz will both need to take breaks from skiing.
Related Articles