Alpine
Image Credit: GEPA

The final giant slalom races at Chapelco, Argentina took place on Tuesday, Sept. 12, as the fastest racers in South America looked to close out the series on a high note.

Chile’s Noelle Barahona repeated performance from Monday’s race, clocking the fastest time in both runs and taking the win in the women’s FIS race with a combined time of 1:58.18 seconds, 0.47 seconds ahead of second-place finisher Nuria Pau of Spain. Argentina’s Salome Bancora rounded out the podium for the host country in third, 0.92 seconds off of Barahona’s winning time.

On the men’s side, Argentina’s Sebastiano Gastaldi took his second South American Cup (SAC) win in as many days, charging from second place after the first run to take the win with a combined time of 1:52.47 seconds. Second place went to Chile’s Sven Von Appen, 0.56 seconds back and third place went to another Chilean, Kai Horowitz, 0.63 seconds off the pace. Alexander Birkner was once again the lone American competitor in fifth, 0.86 seconds shy of the win.

SAC action now moves to the Argentine resort of Cerro Catedral for men’s and women’s slalom and GS races on Sept. 13-14.


Official Women’s Results

Rank Bib FIS Code Name Year Nation Run 1 Run 2 Total Time Diff. FIS Points
 1  69  115115 BARAHONA Noelle 1990 CHI  58.83  59.35  1:58.18  19.60
 2  71  496055 PAU Nuria 1994 ESP  59.07  59.58  1:58.65  +0.47  23.50
 3  66  35156 BANCORA Salome 1993 ARG  59.05  1:00.05  1:59.10  +0.92  27.23
 4  75  35131 GASTALDI Nicol 1990 ARG  59.25  1:00.83  2:00.08  +1.90  35.36
 5  73  35222 BARUZZI FARRIOL Francesca 1998 ARG  59.94  1:00.41  2:00.35  +2.17  37.59
 6  70  35243 VALLE Abril Iriel 1999 ARG  1:00.90  1:00.81  2:01.71  +3.53  48.87
 7  67  35218 BLAQUIER Carolina 1997 ARG  1:00.78  1:01.92  2:02.70  +4.52  57.08
 8  65  945000 CLERC Mialitiana 2001 MAD  1:00.92  1:02.34  2:03.26  +5.08  61.73
 9  72  35177 SIMARI BIRKNER Angelica 1994 ARG  1:01.43  1:02.63  2:04.06  +5.88  68.36
 10  68  115252 LEON Fernanda 2001 CHI  1:01.26  1:02.81  2:04.07  +5.89  68.44
 11  63  35259 TORNERO Jaione 2000 ARG  1:01.64  1:02.79  2:04.43  +6.25  71.43
 12  78  959300 PELLEGRIN Elise 1991 MLT  1:03.04  1:02.90  2:05.94  +7.76  83.95
 13  64  35265 GUERENA Renata 2001 ARG  1:02.30  1:03.71  2:06.01  +7.83  84.53
 14  74  35240 KUIPERS Malena 1999 ARG  1:02.92  1:03.10  2:06.02  +7.84  84.61
 15  81  35281 ALIAGA Clara 2001 ARG  1:03.06  1:04.91  2:07.97  +9.79  100.78
 16  76  35236 CUCUZZA Chiara 1999 ARG  1:03.64  1:04.39  2:08.03  +9.85  101.28
 17  80  115209 SILVA Florencia 1998 CHI  1:04.09  1:05.22  2:09.31  +11.13  111.89
 18  77  35247 BRAVO Aldana 2000 ARG  1:04.11  1:05.23  2:09.34  +11.16  112.14
 19  82  35267 BOBBIO Isabella 2001 ARG  1:05.07  1:04.70  2:09.77  +11.59  115.71
 20  86  35238 GRESSANI Victoria 1999 ARG  1:05.41  1:05.57  2:10.98  +12.80  125.74
 21  92  35273 BALDINI Giuliana 2001 ARG  1:04.83  1:06.60  2:11.43  +13.25  129.47
 22  83  35277 MAZZOLENI MELLA Maria Laura 2001 ARG  1:06.04  1:06.49  2:12.53  +14.35  138.60
 23  99  35270 MIGNAQUY Elisa 2001 ARG  1:06.66  1:06.07  2:12.73  +14.55  140.25
 24  84  115231 FRENKEL Dana 2000 CHI  1:07.06  1:07.21  2:14.27  +16.09  153.03
 25  89  35268 COSTANTINI Maia 2001 ARG  1:07.39  1:08.05  2:15.44  +17.26  162.73
 26  93  35272 PELLIZA Tiziana 2001 ARG  1:08.15  1:08.27  2:16.42  +18.24  170.85
 27  85  35249 EIRAS Malena 2000 ARG  1:07.33  1:09.18  2:16.51  +18.33  171.60
 28  95  35275 RODRIGUEZ Juana 2001 ARG  1:08.55  1:08.39  2:16.94  +18.76  175.17
 29  94  925000 ARCAYA BAZO Mariana-Isabel 1999 VEN  1:08.24  1:09.08  2:17.32  +19.14  178.32
 30  97  35274 RIBA Paloma 2001 ARG  1:09.35  1:08.60  2:17.95  +19.77  183.54
 31  91  115249 FRIEDLI Mariana 2001 CHI  1:10.10  1:09.35  2:19.45  +21.27  195.98
 32  90  35232 ARIAS Macarena 1999 ARG  1:11.79  1:09.89  2:21.68  +23.50  214.47
 33  96  35263 ARIAS Delfina 2001 ARG  1:10.68  1:11.01  2:21.69  +23.51  214.56
 34  87  35276 TORRESI Carla 2001 ARG  1:11.96  1:10.15  2:22.11  +23.93  218.04
Did not finish 2nd run
 98  35283 BUENADER Lisa 2001 ARG
 62  35079 SIMARI BIRKNER Maria Belen 1982 ARG
Did not finish 1st run
 88  35266 BENITEZ CRUZ Sara 2001 ARG
 79  35271 RODRIGUEZ GIESSO Catalina 2001 ARG
Did not start 1st run
 61  35089 SIMARI BIRKNER Macarena 1984 ARG

Official Men’s Results

Rank Bib FIS Code Name Year Nation Run 1 Run 2 Total Time Diff. FIS Points SAC Points
 1  7  30266 GASTALDI Sebastiano 1991 ARG  55.83  56.64  1:52.47  19.12  100.00
 2  2  110383 VON APPEN Sven 1997 CHI  55.99  57.04  1:53.03  +0.56  24.00  80.00
 3  3  110409 HORWITZ Kai 1998 CHI  55.81  57.29  1:53.10  +0.63  24.61  60.00
 4  1  20378 ESTEVE Axel 1994 AND  55.95  57.26  1:53.21  +0.74  25.57  50.00
 5  4  6532137 BIRKNER Alexander 1998 USA  56.49  56.84  1:53.33  +0.86  26.61  45.00
 6  12  110350 FIGUEROA Andres 1996 CHI  56.58  57.00  1:53.58  +1.11  28.79  40.00
 7  6  30149 SIMARI BIRKNER Cristian Javier 1980 ARG  56.85  57.04  1:53.89  +1.42  31.49  36.00
 8  17  110449 HOLSCHER Diego 2001 CHI  56.62  57.61  1:54.23  +1.76  34.46  32.00
 8  5  30388 BIRKNER DE MIGUEL Tomas 1997 ARG  56.63  57.60  1:54.23  +1.76  34.46  32.00
 10  15  54434 STEINER Klaus 1997 AUT  57.04  57.42  1:54.46  +1.99  36.46  26.00
 11  13  80077 MACEDO Michel 1998 BRA  56.77  57.79  1:54.56  +2.09  37.33  24.00
 12  9  30438 VALENZUELA Emilio 2000 ARG  57.58  57.86  1:55.44  +2.97  45.00  22.00
 13  14  30422 VALLECILLO Juan Pablo 1999 ARG  57.73  58.04  1:55.77  +3.30  47.87  20.00
 14  16  30439 VAN DITMAR Delfin 2000 ARG  57.64  58.19  1:55.83  +3.36  48.40  18.00
 15  20  60273 LAHAYE Eric 1999 BEL  57.76  58.10  1:55.86  +3.39  48.66  16.00
 16  11  110417 ALLENDES Francisco 1999 CHI  57.67  58.35  1:56.02  +3.55  50.05  15.00
 17  10  30423 VAN DITMAR Felipe 1999 ARG  58.06  58.52  1:56.58  +4.11  54.93  14.00
 18  21  110434 SIGNE Valentin 2000 CHI  58.08  58.69  1:56.77  +4.30  56.59  13.00
 19  22  110420 LEON Diego 1999 CHI  58.08  58.78  1:56.86  +4.39  57.37  12.00
 20  24  30431 BEGINO Juan Cruz 2000 ARG  58.64  58.85  1:57.49  +5.02  62.86  11.00
 20  23  512028 MATTLE Remo 1994 SUI  58.87  58.62  1:57.49  +5.02  62.86  11.00
 22  19  30429 ALONSO Bautista 2000 ARG  1:00.08  58.28  1:58.36  +5.89  70.44  9.00
 23  30  30417 LOPEZ DAVALOS Lautaro 1999 ARG  59.40  59.31  1:58.71  +6.24  73.49  8.00
 24  32  110430 CASTRO Mateo 2000 CHI  59.03  59.69  1:58.72  +6.25  73.58  7.00
 25  27  30432 CANTERO Tomas 2000 ARG  59.75  59.52  1:59.27  +6.80  78.37  6.00
 26  26  110429 SCHILKRUT Ian 2000 CHI  59.65  59.94  1:59.59  +7.12  81.16  5.00
 27  29  110436 KOCH Benjamin 2000 CHI  59.97  59.78  1:59.75  +7.28  82.55  4.00
 28  48  30453 SOLENO Justo 2001 ARG  59.98  59.89  1:59.87  +7.40  83.60  3.00
 29  25  30415 DRAJZIBNER Matias 1999 ARG  1:00.26  1:00.46  2:00.72  +8.25  91.01  2.00
 30  53  30450 GASTALDI Francesco 2001 ARG  1:00.41  1:01.03  2:01.44  +8.97  97.28  1.00
 31  35  492307 GOMEZ Mauricio 2000 ESP  1:00.39  1:01.12  2:01.51  +9.04  97.89
 32  36  110448 ALLENDES Benjamin 2001 CHI  1:00.55  1:01.07  2:01.62  +9.15  98.85
 33  28  110454 SANDOVAL Luis Felipe 2001 CHI  1:01.16  1:00.73  2:01.89  +9.42  101.20
 34  51  30443 KEENAN Gaston 2001 ARG  1:01.17  1:01.34  2:02.51  +10.04  106.60
 35  50  30466 TRAJTENBERG Manuel 1998 ARG  1:00.60  1:01.99  2:02.59  +10.12  107.30
 36  44  30448 BLAQUIER Agustin 2001 ARG  1:02.15  1:01.62  2:03.77  +11.30  117.58
 37  31  360042 CERVINO Jean-Marie 1997 LUX  1:01.87  1:02.29  2:04.16  +11.69  120.98
 38  49  30452 RIVARA Francisco 2001 ARG  1:02.13  1:02.26  2:04.39  +11.92  122.98
 39  39  110451 COMPARINI Dante 2001 CHI  1:03.17  1:03.48  2:06.65  +14.18  142.68
 40  40  30465 USTARIZ Segundo 2001 ARG  1:03.76  1:03.29  2:07.05  +14.58  146.16
 41  41  30454 LUDMAN Juan Ignacio 2001 ARG  1:04.52  1:05.72  2:10.24  +17.77  173.96
 42  46  30433 GONZALEZ LLAMAZARES Francisco 2000 ARG  1:04.81  1:07.22  2:12.03  +19.56  189.55
 43  47  30463 PANDOLFI Joaquin 2001 ARG  1:06.91  1:06.52  2:13.43  +20.96  201.75
Did not finish 2nd run
 52  110452 VERGARA Tomas 2001 CHI
 43  30434 HABER Francisco 2000 ARG
 37  30430 BARRERA Tobias 2000 ARG
 33  30408 SOLENO Tomas 1998 ARG
 8  110419 PIROZZI Roberto 1999 CHI
Did not finish 1st run
 45  30445 NEIMAN Nicolas 2001 ARG
 38  30455 MONTI Fernando 2001 ARG
 34  110450 VERGARA Benjamin 2001 CHI
 18  110415 CLEMENT Rafael 1999 CHI
Did not start 1st run
 42  30451 ROIZ Marcos 2001 ARG
Article Tags: Alpine , Top Rotator , Top Story

WHAT DO YOU THINK?

comments

SR Staff
-
UP NEXT
Sep 14 2017
Birkner de Miguel, Pau win final SAC slalom races
South American Cup racing action continued this week in Cerro Catedral, Argentina.
LAST UP
Sep 12 2017
US Ski & Snowboard launches regional Club Excellence Conferences
Each will be a full day of learning about athlete development, club development, and more.
Related Articles