Top Story
Image Credit: @NoelleBarahona1

After warming up their racing muscles in a FIS giant slalom on Sunday, top South American athletes put the pedal to the metal for South American Cup races in Chapelco, Argentina, on Sept. 11.

In a podium sweep by Argentina, Sebastiano Gastaldi won the men’s giant slalom by over a second with a total time of 1:58.09. Fellow countryman Cristian Javier Simari Birkner couldn’t catch him even though they were only separated by one hundredth of a second after the first run, ending the day with a combined time of 1:59.24. Tomas Birkner de Miguel finished in third place, 1.39 seconds away from the win. Alexander Birkner, the lone American racer, finished the day in sixth place.

On the ladies’ side, Noelle Barahona of Chile took the win over Nicol Gastaldi of Argentina. Barahona finished with a combined time of 2:02.67, 1.08 seconds ahead of the Argentine. Nuria Pau of Spain rounded out the podium in third place, 1.36 seconds off the of the winning pace.

Sebastiano Gastaldi currently leads the men’s SAC overall standings, nearly 100 points ahead of the next best South American athlete. Nicol Gastaldi is the top South American in the women’s SAC overall standings with Barahona just four points behind her. Racing in Chapelco continues with a men’s SAC giant slalom and a women’s FIS GS on Sept. 12 followed by SAC tech races in Cerro Catedral, Argentina, on Sept. 13-14.


Official Men’s Results

Rank Bib FIS Code Name Year Nation Run 1 Run 2 Total Time Diff. FIS Points SAC Points
 1  52  30266 GASTALDI Sebastiano 1991 ARG  58.96  59.13  1:58.09  18.12  100.00
 2  53  30149 SIMARI BIRKNER Cristian Javier 1980 ARG  58.97  1:00.27  1:59.24  +1.15  27.66  80.00
 3  56  30388 BIRKNER DE MIGUEL Tomas 1997 ARG  59.13  1:00.35  1:59.48  +1.39  29.66  60.00
 4  57  110409 HORWITZ Kai 1998 CHI  59.15  1:00.61  1:59.76  +1.67  31.98  50.00
 5  51  20378 ESTEVE Axel 1994 AND  59.11  1:00.75  1:59.86  +1.77  32.81  45.00
 6  61  6532137 BIRKNER Alexander 1998 USA  59.92  59.99  1:59.91  +1.82  33.22  40.00
 7  59  110383 VON APPEN Sven 1997 CHI  59.82  1:00.12  1:59.94  +1.85  33.47  36.00
 8  54  110419 PIROZZI Roberto 1999 CHI  59.58  1:00.37  1:59.95  +1.86  33.56  32.00
 9  63  54434 STEINER Klaus 1997 AUT  59.84  1:00.54  2:00.38  +2.29  37.12  29.00
 10  60  110350 FIGUEROA Andres 1996 CHI  59.93  1:01.20  2:01.13  +3.04  43.35  26.00
 11  55  80077 MACEDO Michel 1998 BRA  59.73  1:01.92  2:01.65  +3.56  47.66  24.00
 12  65  110417 ALLENDES Francisco 1999 CHI  1:00.56  1:01.18  2:01.74  +3.65  48.41  22.00
 13  68  30422 VALLECILLO Juan Pablo 1999 ARG  1:00.10  1:01.81  2:01.91  +3.82  49.82  20.00
 14  66  30423 VAN DITMAR Felipe 1999 ARG  1:00.29  1:01.86  2:02.15  +4.06  51.81  18.00
 15  64  30438 VALENZUELA Emilio 2000 ARG  1:00.88  1:01.78  2:02.66  +4.57  56.05  16.00
 16  73  30439 VAN DITMAR Delfin 2000 ARG  1:01.02  1:01.65  2:02.67  +4.58  56.13  15.00
 17  67  110449 HOLSCHER Diego 2001 CHI  1:00.77  1:02.38  2:03.15  +5.06  60.11  14.00
 18  74  30429 ALONSO Bautista 2000 ARG  1:01.22  1:01.95  2:03.17  +5.08  60.28  13.00
 18  71  110415 CLEMENT Rafael 1999 CHI  1:01.37  1:01.80  2:03.17  +5.08  60.28  13.00
 20  62  60273 LAHAYE Eric 1999 BEL  1:00.98  1:02.25  2:03.23  +5.14  60.78  11.00
 21  75  110434 SIGNE Valentin 2000 CHI  1:01.61  1:01.74  2:03.35  +5.26  61.77  10.00
 22  70  512028 MATTLE Remo 1994 SUI  1:01.29  1:02.09  2:03.38  +5.29  62.02  9.00
 23  58  110420 LEON Diego 1999 CHI  1:01.48  1:02.37  2:03.85  +5.76  65.92  8.00
 24  72  30431 BEGINO Juan Cruz 2000 ARG  1:01.13  1:02.79  2:03.92  +5.83  66.50  7.00
 25  81  30415 DRAJZIBNER Matias 1999 ARG  1:02.26  1:01.87  2:04.13  +6.04  68.24  6.00
 26  77  110429 SCHILKRUT Ian 2000 CHI  1:01.87  1:02.28  2:04.15  +6.06  68.41  5.00
 27  78  30432 CANTERO Tomas 2000 ARG  1:01.72  1:02.63  2:04.35  +6.26  70.07  4.00
 28  87  110454 SANDOVAL Luis Felipe 2001 CHI  1:01.43  1:03.14  2:04.57  +6.48  71.90  3.00
 29  84  110436 KOCH Benjamin 2000 CHI  1:02.50  1:02.73  2:05.23  +7.14  77.37  2.00
 30  80  30417 LOPEZ DAVALOS Lautaro 1999 ARG  1:02.54  1:02.98  2:05.52  +7.43  79.78  1.00
 31  98  30453 SOLENO Justo 2001 ARG  1:02.62  1:03.41  2:06.03  +7.94  84.01
 32  89  30455 MONTI Fernando 2001 ARG  1:02.57  1:03.93  2:06.50  +8.41  87.91
 33  85  492307 GOMEZ Mauricio 2000 ESP  1:02.84  1:04.26  2:07.10  +9.01  92.89
 34  86  110448 ALLENDES Benjamin 2001 CHI  1:03.56  1:03.70  2:07.26  +9.17  94.22
 35  88  30430 BARRERA Tobias 2000 ARG  1:03.37  1:04.01  2:07.38  +9.29  95.22
 36  101  30443 KEENAN Gaston 2001 ARG  1:02.98  1:04.57  2:07.55  +9.46  96.63
 37  100  30448 BLAQUIER Agustin 2001 ARG  1:03.02  1:05.02  2:08.04  +9.95  100.69
 37  82  30408 SOLENO Tomas 1998 ARG  1:03.47  1:04.57  2:08.04  +9.95  100.69
 39  102  30445 NEIMAN Nicolas 2001 ARG  1:02.85  1:06.07  2:08.92  +10.83  108.00
 40  99  30450 GASTALDI Francesco 2001 ARG  1:04.33  1:04.79  2:09.12  +11.03  109.66
 41  83  110450 VERGARA Benjamin 2001 CHI  1:04.29  1:05.24  2:09.53  +11.44  113.06
 42  96  30452 RIVARA Francisco 2001 ARG  1:04.36  1:05.43  2:09.79  +11.70  115.22
 43  91  30465 USTARIZ Segundo 2001 ARG  1:05.07  1:05.74  2:10.81  +12.72  123.68
 44  104  110452 VERGARA Tomas 2001 CHI  1:05.79  1:06.12  2:11.91  +13.82  132.81
 45  93  30451 ROIZ Marcos 2001 ARG  1:06.73  1:07.03  2:13.76  +15.67  148.16
 46  92  30454 LUDMAN Juan Ignacio 2001 ARG  1:06.80  1:07.96  2:14.76  +16.67  156.46
 47  103  30433 GONZALEZ LLAMAZARES Francisco 2000 ARG  1:06.63  1:08.24  2:14.87  +16.78  157.37
 48  90  110451 COMPARINI Dante 2001 CHI  1:08.37  1:08.41  2:16.78  +18.69  173.22
 49  95  30463 PANDOLFI Joaquin 2001 ARG  1:10.42  1:10.87  2:21.29  +23.20  210.65
Did not finish 2nd run
 79  110430 CASTRO Mateo 2000 CHI
Disqualified 2nd run
 97  30466 TRAJTENBERG Manuel 1998 ARG
Did not start 2nd run
 76  360042 CERVINO Jean-Marie 1997 LUX
Did not finish 1st run
 94  30434 HABER Francisco 2000 ARG
Did not start 1st run
 69  30372 VITIELLO Juan Jose 1996 ARG

Official Women’s Results

Rank Bib FIS Code Name Year Nation Run 1 Run 2 Total Time Diff. FIS Points SAC Points
 1  7  115115 BARAHONA Noelle 1990 CHI  1:01.03  1:01.64  2:02.67  14.21  100.00
 2  5  35131 GASTALDI Nicol 1990 ARG  1:01.64  1:02.11  2:03.75  +1.08  22.84  80.00
 3  3  496055 PAU Nuria 1994 ESP  1:01.88  1:02.06  2:03.94  +1.27  24.36  60.00
 4  1  35079 SIMARI BIRKNER Maria Belen 1982 ARG  1:01.63  1:02.40  2:04.03  +1.36  25.07  50.00
 5  4  35156 BANCORA Salome 1993 ARG  1:02.14  1:02.49  2:04.63  +1.96  29.87  45.00
 6  2  35222 BARUZZI FARRIOL Francesca 1998 ARG  1:01.82  1:02.82  2:04.64  +1.97  29.95  40.00
 7  6  35089 SIMARI BIRKNER Macarena 1984 ARG  1:01.97  1:03.13  2:05.10  +2.43  33.62  36.00
 8  9  35243 VALLE Abril Iriel 1999 ARG  1:03.18  1:02.67  2:05.85  +3.18  39.61  32.00
 9  10  35218 BLAQUIER Carolina 1997 ARG  1:03.19  1:03.26  2:06.45  +3.78  44.41  29.00
 10  8  945000 CLERC Mialitiana 2001 MAD  1:03.61  1:03.25  2:06.86  +4.19  47.68  26.00
 11  11  35177 SIMARI BIRKNER Angelica 1994 ARG  1:03.76  1:03.53  2:07.29  +4.62  51.12  24.00
 12  16  35240 KUIPERS Malena 1999 ARG  1:03.96  1:04.28  2:08.24  +5.57  58.71  22.00
 13  13  35259 TORNERO Jaione 2000 ARG  1:04.22  1:04.09  2:08.31  +5.64  59.27  20.00
 14  14  35265 GUERENA Renata 2001 ARG  1:04.32  1:04.63  2:08.95  +6.28  64.38  18.00
 15  12  115252 LEON Fernanda 2001 CHI  1:05.09  1:04.79  2:09.88  +7.21  71.81  16.00
 16  19  959300 PELLEGRIN Elise 1991 MLT  1:05.51  1:04.90  2:10.41  +7.74  76.04  15.00
 17  17  35236 CUCUZZA Chiara 1999 ARG  1:04.77  1:05.70  2:10.47  +7.80  76.52  14.00
 18  20  35271 RODRIGUEZ GIESSO Catalina 2001 ARG  1:06.10  1:06.04  2:12.14  +9.47  89.87  13.00
 19  22  35281 ALIAGA Clara 2001 ARG  1:05.97  1:06.33  2:12.30  +9.63  91.14  12.00
 20  21  115209 SILVA Florencia 1998 CHI  1:06.60  1:06.32  2:12.92  +10.25  96.10  0.00
 21  32  35273 BALDINI Giuliana 2001 ARG  1:06.64  1:06.47  2:13.11  +10.44  97.61  0.00
 22  18  35247 BRAVO Aldana 2000 ARG  1:07.24  1:06.52  2:13.76  +11.09  102.81  0.00
 23  24  35277 MAZZOLENI MELLA Maria Laura 2001 ARG  1:07.42  1:07.21  2:14.63  +11.96  109.76  0.00
 24  23  35267 BOBBIO Isabella 2001 ARG  1:07.00  1:07.70  2:14.70  +12.03  110.32  0.00
 25  36  35270 MIGNAQUY Elisa 2001 ARG  1:07.22  1:08.55  2:15.77  +13.10  118.86  0.00
 26  28  35276 TORRESI Carla 2001 ARG  1:08.46  1:07.39  2:15.85  +13.18  119.50  0.00
 27  37  35274 RIBA Paloma 2001 ARG  1:09.05  1:07.58  2:16.63  +13.96  125.74  0.00
 28  30  35268 COSTANTINI Maia 2001 ARG  1:08.37  1:08.50  2:16.87  +14.20  127.65  0.00
 29  27  35238 GRESSANI Victoria 1999 ARG  1:08.53  1:08.35  2:16.88  +14.21  127.73  0.00
 30  25  115231 FRENKEL Dana 2000 CHI  1:09.43  1:07.69  2:17.12  +14.45  129.65  0.00
 31  35  35275 RODRIGUEZ Juana 2001 ARG  1:09.20  1:08.96  2:18.16  +15.49  137.96
 32  34  925000 ARCAYA BAZO Mariana-Isabel 1999 VEN  1:10.07  1:09.24  2:19.31  +16.64  147.15
 33  26  35249 EIRAS Malena 2000 ARG  1:10.43  1:09.75  2:20.18  +17.51  154.10
 34  29  35266 BENITEZ CRUZ Sara 2001 ARG  1:09.68  1:11.32  2:21.00  +18.33  160.65
 35  31  115249 FRIEDLI Mariana 2001 CHI  1:13.60  1:10.26  2:23.86  +21.19  183.50
Did not finish 2nd run
 38  35263 ARIAS Delfina 2001 ARG
Did not finish 1st run
 15  115220 IDE Javiera 1999 CHI
Did not start 1st run
 39  35283 BUENADER Lisa 2001 ARG
 33  35272 PELLIZA Tiziana 2001 ARG

 

Article Tags: Top Story

WHAT DO YOU THINK?

comments

SR Staff
-
UP NEXT
Sep 12 2017
Velez Zuzulova injures knee during training in Argentina
The Slovakian slalom skier is returning to Europe for further evaluation.
LAST UP
Sep 11 2017
Barahona, Gastaldi win GS races in Chapelco
South American Cup athletes move from Chile to Argentina.
Related Articles