Switzerland’s Marco Odermatt has yet to be beat at this year’s World Junior Championships in Davos, Switzerland. The young Swiss took the win in Sunday’s alpine combined and added to his victories in downhill, super-G, and team event for a record four gold medals at one Championships, surpassing the previous mark of three set by his countryman and current World Cup downhill leader Beat Feuz in 2007.

Odermatt won the combined ahead of teammate Semyel Bissig in second and Austria’s Raphael Haaser in third. the top American finisher on the day was super-G silver medalist River Radamus in eighth, followed by Luke Winters in 22nd and George Steffey in 30th. Andew Miller, Kyle Negomir, and Jimmy Krupka did not finish.

“I managed a very good slalom run and a perfect super-G run,” Odermatt said. “I have not been on the slalom skis for a long time and therefore never counted on winning in the alpine combined. I’m in a flow and will try to maintain it as long as possible.”

In the women’s super-G, Norway’s Kajsa Vikhoff Lie took the win by only 0.05 seconds ahead of Austria’s Franziska Gritsch in second and 0.63 seconds ahead of Switzerland’s Stephanie Jenal in third. The U.S. Ski Team’s Patricia Mangan narrowly missed the podium in fourth, 0.74 seconds off the pace.

Nina O’Brien was the next-best American in 16th. The rest of the American contingent of Abigail Murer, Isabella Wright, Keely Cashman, and AJ Hurt did not finish.

With seven of eleven medal events already completed, host nation Switzerland is currently leading the medal standings with eight total medals (four gold, one silver, and three bronze) ahead of Austria with six (one gold, three silver, and two bronze) and Norway with two (one gold, and one silver).

Racing continues in Davos on Monday, Feb. 5, with women’s alpine combined.


Official Men’s Results

Rank Bib FIS Code Name Year Nation Run 1 Run 2 Total Time Diff. FIS Points
 1  12  512269 ODERMATT Marco 1997 SUI  51.47  1:10.30  2:01.77  23.69
 2  17  512274 BISSIG Semyel 1998 SUI  50.60  1:11.42  2:02.02  +0.25  26.05
 3  2  54445 HAASER Raphael 1997 AUT  52.06  1:10.61  2:02.67  +0.90  32.19
 4  7  54481 TRANINGER Manuel 1998 AUT  51.18  1:12.06  2:03.24  +1.47  37.57
 5  20  512353 ITEN Matthias 1999 SUI  51.36  1:12.05  2:03.41  +1.64  39.18
 6  4  512303 BOISSET Arnaud 1998 SUI  51.58  1:12.10  2:03.68  +1.91  41.73
 7  29  54483 OPETNIK Moritz 1998 AUT  52.06  1:11.93  2:03.99  +2.22  44.66
 8  5  6532084 RADAMUS River 1998 USA  51.37  1:12.63  2:04.00  +2.23  44.75
 9  43  6292914 CANINS Matteo 1998 ITA  52.19  1:12.49  2:04.68  +2.91  51.17
 10  53  502278 VENNERSTROEM Filip 1998 SWE  52.28  1:12.85  2:05.13  +3.36  55.42
 11  27  422546 LINDSTOEL Joachim Jagge 1997 NOR  51.26  1:13.99  2:05.25  +3.48  56.56
 12  14  202883 GRAMMEL Anton 1998 GER  52.37  1:13.27  2:05.64  +3.87  60.24
 13  23  104537 ALEXANDER Cameron 1997 CAN  53.65  1:12.15  2:05.80  +4.03  61.75
 13  8  54446 MARKO Moritz 1997 AUT  53.22  1:12.58  2:05.80  +4.03  61.75
 15  19  422558 SANDERBERG Olav Engelhardt 1997 NOR  53.41  1:13.17  2:06.58  +4.81  69.12
 16  70  422732 MCGRATH Atle Lie 2000 NOR  54.44  1:12.20  2:06.64  +4.87  69.68
 17  21  104468 READ Jeffrey 1997 CAN  52.31  1:14.53  2:06.84  +5.07  71.57
 18  35  104488 FOURNIER Simon 1997 CAN  52.78  1:14.08  2:06.86  +5.09  71.76
 19  28  202873 PFOEDERL Nikolaus 1998 GER  53.48  1:13.62  2:07.10  +5.33  74.03
 20  64  380379 NIKIC Leon 1999 CRO  52.82  1:14.35  2:07.17  +5.40  74.69
 21  78  561371 NAPOTNIK Jan 1997 SLO  54.08  1:13.48  2:07.56  +5.79  78.37
 22  48  6531936 WINTERS Luke 1997 USA  52.36  1:15.64  2:08.00  +6.23  82.53
 23  55  180839 PIIRAINEN Joona 1998 FIN  54.71  1:13.42  2:08.13  +6.36  83.75
 24  56  561404 BOZIC Borut 2000 SLO  54.57  1:13.71  2:08.28  +6.51  85.17
 25  58  492197 GARAY Aingeru 1998 ESP  53.77  1:14.57  2:08.34  +6.57  85.74
 26  61  6190422 COTTINEAU Vito 1997 FRA  56.02  1:13.30  2:09.32  +7.55  94.99
 27  73  410425 RICHARDS Ben 2000 NZL  56.15  1:13.83  2:09.98  +8.21  101.23
 28  76  221318 INNES Iain 1998 GBR  56.33  1:13.70  2:10.03  +8.26  101.70
 29  6  104529 MULLIGAN Sam 1997 CAN  58.60  1:11.84  2:10.44  +8.67  105.57
 30  15  6531963 STEFFEY George 1997 USA  58.75  1:12.15  2:10.90  +9.13  109.91
 31  75  390041 LUIK Juhan 1997 EST  57.28  1:13.80  2:11.08  +9.31  111.61
 32  83  60273 LAHAYE Eric 1999 BEL  57.68  1:14.97  2:12.65  +10.88  126.44
 33  87  690753 KARPUSHYN Mykhailo 1998 UKR  58.24  1:17.52  2:15.76  +13.99  155.81
 34  49  502210 MONSEN Zack 1997 SWE  1:03.62  1:12.43  2:16.05  +14.28  158.55
 35  85  660025 CHERTSIN Uladzislau 1998 BLR  59.21  1:17.50  2:16.71  +14.94  164.78
 36  93  270082 ROMAN Zachary 2000 IRL  1:01.08  1:18.03  2:19.11  +17.34  187.45
 37  84  660026 ZVERNIK Vlad 1998 BLR  1:00.67  1:19.16  2:19.83  +18.06  194.25
 38  86  660029 STARAZHENKA Dzmitry 2000 BLR  1:00.57  1:21.78  2:22.35  +20.58  218.05
Did not finish 2nd run
 74  700941 KATRENIC Henrich 1998 SVK
 60  700929 PRIELOZNY Matej 1997 SVK
 52  6532149 MILLER Andrew 1998 USA
 51  151237 KLINSKY Tomas 1998 CZE
 44  6292783 MOLTENI Nicolo 1998 ITA
 33  561360 KRALJ Zan 1997 SLO
Disqualified 2nd run
 57  6292503 SIMONI Federico 1997 ITA
 25  512234 FISCHBACHER Marco 1997 SUI
Did not start 2nd run
 92  92721 TODOROV Yoan 1997 BUL
 67  92719 ZLATKOV Kamen 1997 BUL
 32  92720 POPOV Albert 1997 BUL
Did not finish 1st run
 99  230733 MANTSIOS Vasileios 1998 GRE
 98  110420 LEON Diego 1999 CHI
 97  40624 ADAMS Jack 1998 AUS
 96  110449 HOLSCHER Diego 2001 CHI
 95  422729 BRAATHEN Lucas 2000 NOR
 94  230728 TZIOVAS Nikolaos 1997 GRE
 91  481875 RIABITCA Konstantin 1997 RUS
 90  481824 VORONOV Aleksandr 1997 RUS
 89  481841 OVCHINNIKOV Aleksey 1997 RUS
 88  151253 OUVIN Jan 1999 CZE
 82  6532123 NEGOMIR Kyle 1998 USA
 81  170159 VORRE Marcus 1998 DEN
 80  502319 BRAENDHOLM Jesper 1999 SWE
 79  502298 HEDSTROEM Tobias 1998 SWE
 77  481897 ALEKHIN Nikita 1998 RUS
 72  700950 REVUCKY Samuel 1999 SVK
 71  430810 MICHALIK Michal 2000 POL
 69  180864 TORVINEN Turo 2000 FIN
 68  6293171 VINATZER Alex 1999 ITA
 66  422670 VOELLO Gustav Rosberg 1999 NOR
 65  430802 PYJAS Pawel 1999 POL
 63  502207 PLATTER Filip 1997 SWE
 62  151186 STRAKA Jan 1997 CZE
 59  492192 ORTEGA Albert 1998 ESP
 54  40621 MUHLEN-SCHULTE Louis 1998 AUS
 50  180831 KANKKUNEN Sampo 1998 FIN
 47  561364 SPILAR Zan 1997 SLO
 46  6532116 KRUPKA Jimmy 1998 USA
 45  502230 SUNDIN Olle 1997 SWE
 42  6190488 KLUFTS Evan 1997 FRA
 41  6190559 FIVEL Sacha 1998 FRA
 40  151203 BENC Patrik 1997 CZE
 39  202908 HIMMELSBACH Fabian 1999 GER
 38  110409 HORWITZ Kai 1998 CHI
 36  561369 RUPNIK Matevz 1997 SLO
 31  240148 SZOLLOS Barnabas 1998 ISR
 26  202808 MEISEN Adrian 1997 GER
 24  6292768 CANZIO Pietro 1998 ITA
 22  104539 SEGER Riley 1997 CAN
 18  110383 VON APPEN Sven 1997 CHI
 13  512281 ROESTI Lars 1998 SUI
 11  6190459 ALPHAND Sam 1997 FRA
 10  54422 TANNER Luca 1997 AUT
 9  151215 FOREJTEK Filip 1997 CZE
 3  151238 ZABYSTRAN Jan 1998 CZE
 1  380374 VUKELIC William 1998 CRO
Disqualified 1st run
 30  54480 SCHUETTER Julian 1998 AUT
Did not start 1st run
 37  422676 FOSSLAND Markus Nordgaard 1999 NOR
 34  6190556 CAILLOT Ken 1998 FRA
 16  6292556 ZUCCARINI Giulio 1997 ITA

 


Official Women’s Results

Rank Bib FIS Code Name Year Nation Total Time Diff. FIS Points
 1  7  426257 LIE Kajsa Vickhoff 1998 NOR  1:12.22  11.01
 2  8  56392 GRITSCH Franziska 1997 AUT  1:12.27  +0.05  11.76
 3  16  516517 JENAL Stephanie 1998 SUI  1:12.85  +0.63  20.43
 4  6  6535765 MANGAN Patricia 1997 USA  1:12.96  +0.74  22.08
 5  27  56416 SCHEIB Julia 1998 AUT  1:13.23  +1.01  26.11
 6  12  426324 MONSEN Marte 2000 NOR  1:13.29  +1.07  27.01
 7  13  206759 HIRTL-STANGGASSINGER Katrin 1998 GER  1:13.49  +1.27  30.00
 8  4  516530 GOOD Nicole 1998 SUI  1:13.72  +1.50  33.44
 9  24  426248 EDSETH Marte Berg 1998 NOR  1:14.20  +1.98  40.62
 10  15  197861 PASLIER Esther 1997 FRA  1:14.27  +2.05  41.67
 11  39  56471 NIEDERWIESER Michelle 1999 AUT  1:14.31  +2.09  42.26
 12  31  198016 ESCANE Doriane 1999 FRA  1:14.38  +2.16  43.31
 13  3  426236 BEKKESTAD Kristiane 1998 NOR  1:14.44  +2.22  44.21
 14  17  506933 DANNEWITZ Ida 1999 SWE  1:14.56  +2.34  46.00
 15  22  6295152 RUNGGALDIER Teresa 1999 ITA  1:14.79  +2.57  49.44
 16  9  6535773 O BRIEN Nina 1997 USA  1:14.96  +2.74  51.98
 17  29  197924 CHIRAT Madeleine 1998 FRA  1:15.54  +3.32  60.66
 18  14  107697 FLECKENSTEIN Stefanie 1997 CAN  1:15.72  +3.50  63.35
 19  40  705460 JANCOVA Tereza 1999 SVK  1:15.76  +3.54  63.95
 20  26  485941 PLESHKOVA Iulija 1997 RUS  1:15.94  +3.72  66.64
 21  42  705469 NEMCOVA Klaudia 2000 SVK  1:15.96  +3.74  66.94
 22  45  225659 ANDERSON Jessica 1998 GBR  1:16.18  +3.96  70.23
 23  47  435432 LUCZAK Magdalena 2001 POL  1:16.94  +4.72  81.59
 24  52  6295075 DELLA MEA Lara 1999 ITA  1:17.44  +5.22  89.07
 25  51  565493 CIGLIC Zana 2001 SLO  1:18.47  +6.25  104.47
 26  49  486036 SHERINA Natalia 1999 RUS  1:18.73  +6.51  108.36
 27  50  275044 MURPHY Elle 2001 IRL  1:21.78  +9.56  153.97
 28  53  235347 TSIOVOLOU Maria-Eleni 2001 GRE  1:34.08  +21.86  337.91
Did not finish 1st run
 48  35222 BARUZZI FARRIOL Francesca 1998 ARG
 46  565463 SLOKAR Andreja 1997 SLO
 44  415213 WILLINGER Georgia 1997 NZL
 43  25210 MORENO BECERRA Cande 2000 AND
 41  486065 MATVEEVA Sofia 2000 RUS
 38  435404 KRAJEWSKA Daria 1998 POL
 37  299589 GIUNTI Marta 1997 ITA
 36  516560 LINGG Charlotte 1999 SUI
 35  6535868 MURER Abigail 1997 USA
 34  299630 DELAGO Nadia 1997 ITA
 33  56509 GRILL Lisa 2000 AUT
 32  506890 AXELSSON Fanny 1998 SWE
 30  516519 SUTER Juliana 1998 SUI
 28  6535791 WRIGHT Isabella 1997 USA
 25  107878 VILANOVA Marina 1999 CAN
 23  426303 NORBYE Kaja 1999 NOR
 21  6536213 CASHMAN Keely 1999 USA
 20  506860 LUTHMAN Jonna 1998 SWE
 19  197860 ROUX Tifany 1997 FRA
 18  565471 HROVAT Meta 1998 SLO
 11  516521 KOLLY Noemie 1998 SUI
 10  6536392 HURT A J 2000 USA
 5  516504 DANIOTH Aline 1998 SUI
 2  198029 SMADJA CLEMENT Karen 1999 FRA
 1  426273 SAETHERENG Hannah 1999 NOR
Article Tags: Premium Juniors

What do you think?

comments

Sean Higgins
Senior Editor
- A Lake Tahoe native and University of Vermont graduate, Higgins was a member of the Catamounts' 2012 NCAA title winning squad and earned first team All-American status in 2013. Prior to coming to Ski Racing Media, he coached U14s for the Squaw Valley Ski Team.
UP NEXT
Feb 6 2018
Colorado Takes 3 out of 4 Races in Red River
Buffaloes edge out Denver in the overall team scoring.
LAST UP
Feb 4 2018
Vonn Sweeps Final Weekend Before Olympics
Career win number 81 for the living legend.

Pin It on Pinterest

Share This
1
Premium Stories Article Previews Remaining